Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.
facebook twitter

VVY:n 60-vuotisjuhlastipendi Aalto-yliopiston ammattiainekerho AKVAlle

 

Palkinnon vastaanotti AKVA ammattikerhon edustajana Irene Konola.
Kuva: Antti Haikola/Studio Kuvapaja Oy.

Vesilaitosyhdistyksen 60 -vuotisjuhlastipendi on myönnetty tänä vuonna Aalto-yliopiston vesi- ja ympäristötekniikan ammattiainekerho AKVAlle

Vesilaitosyhdistys on Suomen vesihuoltolaitosten toimialajärjestö, jonka jäsenet huolehtivat noin 90 % Suomen vesihuoltopalveluista. Stipendirahaston peruspääoma muodostuu jäsenten ja yhteistyökumppaneiden lahjoituksista sekä yhdistyksen omasta lahjoituksesta rahastoon. Vesilaitosyhdistyksen stipendirahasto päivitettiin yhdistyksen 60-vuotisjuhlien yhteydessä.

Rahastosta vuosittain jaettavalla stipendillä palkitaan ensisijaisesti edellisenä kalenterivuonna valmistunut vesihuoltolaitosten toiminnan kannalta merkittävä ja hyvätasoinen opinnäytetyö. Vuonna 2018 VVY:n stipendi myönnettiin opinnäytetyön sijasta poikkeuksellisesti Aalto-yliopiston vesi- ja ympäristötekniikan ammattiainekerholle AKVAlle. Stipendin ensisijaiseksi käyttötarkoitukseksi nimettiin stipendiä myönnettäessä vesitekniikan opiskelijoiden opintomatka Nepaliin syksyllä 2018. Stipendillä VVY haluaa erityisesti kannustaa vesialan opiskelijoita kansainvälistymiseen.

VVY:n stipendi annetaan 22. kerran valtakunnallisilla Vesihuolto 2018-päivillä 23.5.2018. Myönnettävän stipendin suuruus on enintään 3.000 euroa.

Lisätietoja:
toimitusjohtaja Osmo Seppälä, Vesilaitosyhdistys, puh. 09 8689 0122
apulaisjohtaja Mika Rontu, Vesilaitosyhdistys, puh. 09 8689 0114

 

Stipendin myöntämistilaisuudessa VVY:n toimitusjohtaja Osmo Seppälä ja AKVAn edustaja Irene Konola. Stipendillä halutaan tänä vuonna kannustaa vesialan opiskelijoita kansainvälistymiseen.

Kuva: Antti Haikola/Studio Kuvapaja Oy.

Avainsanat:

Jaa sivu:

Tulosta