Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.
facebook twitter

Väliaikaisia muutoksia yhteisöjen kokoustenpitoon ja kokouksiin osallistumiseen

Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi väliaikaisesta poikkeamisesta osakeyhtiölaista, asunto-osakeyhtiölaista, osuuskuntalaista, yhdistyslaista ja eräistä muista yhteisölaeista Covid-19 epidemian leviämisen rajoittamiseksi (HE 45/2020 vp) annettiin eduskunnalle 16.4.2020.

Ehdotetun lain on tarkoitus tulla voimaan mahdollisimman pian ja olla voimassa syyskuun 2020 loppuun. Siinä ehdotetaan poikkeamisia tietyistä määräajoista ja osallistumistavoista kokouksien pidossa terveydensuojelullisista syistä.

Hallituksen esityksen mukaan yhtiökokous, osuuskunnan kokous, yhdistyksen kokous ja muut laissa tarkoitetut vastaavat kokoukset voitaisiin järjestää syyskuun 2020 loppuun mennessä, vaikka laissa, yhtiöjärjestyksessä tai säännöissä määrätään tiukemmasta määräajasta. Yhteisön hallituksen tulisi kuitenkin laatia tilinpäätös viimeistään kesäkuun 2020 loppuun mennessä.

Lisäksi ehdotetaan yhteisöjen kokouksiin osallistumista koskevia muutoksia. Osuuskunnan ja rekisteröidyn yhdistyksen kokoukseen olisi mahdollista osallistua valtuutetun välityksellä ja hallitus voisi sallia jäsenille etäosallistumisen tietyin edellytyksin, vaikka laissa tai säännöissä olisi näitä osallistumistapoja koskevia rajoituksia.  

Jaa sivu:

Tulosta