Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.
facebook twitter

Suomen Biokierto ja Biokaasu ry perustettu

Biokaasusektori sekä biologisten jätteiden käsittelyn ja orgaanisten maanparannusaineiden valmistuksen alalla toimivat tahot tiivistävät yhteistyötään.

Tammikuussa 2019 perustettiin yhdistys, jonka nimi on Suomen Biokierto ja Biokaasu ry. Yhdistyksen ruotsinkielinen nimi on Biokretslopp och Biogas Finland r.f. ja englanninkielinen nimi on Finnish Biocycle and Biogas Association. Yhdistyksen kotipaikka on Helsinki. Suomen Biokierto ja Biokaasu ry:n perustamisen taustalla ovat Biolaitosyhdistys ry sekä Suomen Biokaasuyhdistys ry.

Uuden yhdistyksen perustamisella haetaan synergiaetuja, suurempaa vaikuttavuutta sekä pyritään tuomaan tehokkaammin alan toimijat yhteen. Yhdistämällä alan toimijat saman katon alle pystytään aiempaa tehokkaammin ja kattavammin osallistumaan alan kehittämiseen, kuten lainsäädännön valmistelutyöhön, kehityshankkeisiin sekä yhteiskunnalliseen keskusteluun yhteisellä äänellä alan kannalta keskeisimpiin teemoihin liittyen. 

Uuden yhdistyksen toiminta aktivoituu kevään 2019 aikana. Yhdistyksen ylimääräinen vuosikokous järjestetään 17.4.2019 klo 13:00-15:00 Helsingissä, jolloin muun muassa vahvistetaan vuoden 2019 toimintasuunnitelma sekä tulo- ja menoarvio, sekä valitaan yhdistyksen hallitus. Kokouskutsu toimitetaan kaikille yhdistykseen liittyville jäsenille lähempänä. Suomen Biokierto ja Biokaasu ry:n jäseneksi ovat lämpimästi tervetulleita yritykset ja oikeuskelpoiset yhteisöt sekä ja yksityiset henkilöt, jotka kokevat yhdistyksen edistämät asiat omikseen. 

Suomen Biokierto ja Biokaasu ry:n tarkoituksena on edistää kestävää ja vastuullista biohajoavien jätteiden ja muiden biohajoavien orgaanisten aineisten käsittelyyn ja jalostamiseen liittyvää toimintaa kuten biokaasun, maanparannusaineiden, kierrätysravinteiden ja kierrätyskemikaalien tutkimusta, tuotekehitystä, tuotantoa, käyttöä, ja markkinoiden kehittämistä sekä edesauttaa jäsentensä siihen liittyvää toimintaa. Yhdistys osallistuu alan kansainväliseen toimintaan verkottumalla alan ulkomaisten järjestöjen kanssa kuten European Biogas Association (EBA), The Natural & Bio Gas Vehicle Association (NGVA) sekä European Compost Network (ECN).

Suomen Biokierto ja Biokaasu ry:n perustamisen taustalla ovat Biolaitosyhdistys ry sekä Suomen Biokaasuyhdistys ry, jotka ovat neuvotelleet parin vuoden ajan keinoista yhteistyön tiivistämiseksi. Käytyjen neuvotteluiden johdosta on päätetty esittää yhdistyskokouksille, että molempien yhdistysten toiminta ja varat keskitetään Suomen Biokierto ja Biokaasu ry:lle kevään 2019 aikana, ja sekä Biolaitosyhdistys ry että Suomen Biokaasuyhdistys ry lopettavat toimintansa kevään aikana.

Yhdistyksen nettisivut ja viestintätoimet käynnistyvät kevään 2019 aikana, mitä ennen sektorin viestintäkanavina toimivat www.biokaasuyhdistys.net  ja www.biolaitosyhdistys.fi. Suomen Biokierto ja Biokaasu ry:n liittyvät yhteydenotot pyydetään kohdistamaan Anna Virolainen-Hynnälle.

Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:

Lisätiedot: 

 

Suomen Biokaasuyhdistys ry on vuonna 1991 perustettu riippumaton, biokaasun tuotannon ja käytön sekä ravinnekierrätyksen edistämisestä kiinnostuneiden henkilöiden ja yhteisöjen valtakunnallinen yhdistys. Yhdistyksen tarkoituksena on edistää biokaasujen ja kierrätysravinteiden tutkimusta, tuotekehitystä, tuotantoa, talteenottoa ja käyttöä sekä edesauttaa jäsentensä siihen liittyvää toimintaa. Suomen Biokaasuyhdistys ry on jäsenenä EBA:ssa (European Biogas Association) ja NGVA:ssa (The Natural & Bio Gas Vehicle Association), joiden toimistot sijaitsevat Brysselissä. www.biokaasuyhdistys.net

Avainsanat:

Jaa sivu:

Tulosta