Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.
facebook twitter

Liittymismaksujen kirjaamisesta saajan kirjanpidossa

VVY:n uutiskirjeen 17/2017 palstakirjoituksessa liittymismaksujen kirjaamisesta saajan kirjanpidossa.

Vesihuoltolaitoksen maksuja koskevat ohjeet ja suositukset julkaistiin uudistettuina kevättalvella 2017. Samalla julkaisun nimi muutettiin monikkomuotoon ”Vesihuoltolaitosten maksuja koskevat ohjeet ja suositukset”. Vesilaitosyhdistyksen jäsenet voivat ladata julkaisun maksutta yhdistyksen jäsensivulta. Lisäksi sen voi ostaa yhdistyksen verkkokaupasta. Julkaisu koskee lähinnä asutuksen ja vesihuollon puolesta asutukseen rinnastettavien toimintojen maksuja.

Julkaisussa käsitellään lyhyesti myös liittymismaksujen kirjaamista. Se otettiin mukaan siksi, että viime aikoina on ollut epäselvyyttä liittymismaksujen kirjaamistavasta. Kirjanpitolautakunnan (KILA) ja Verohallituksen ohjeet eivät ole kuitenkaan muuttuneet. Ne on otettu huomioon julkaisussa. 

Liittymismaksu voi olla joko siirto- ja palautuskelpoinen tai pelkästään siirtokelpoinen. Siirto- ja palautuskelpoinen liittymismaksu kirjataan vesihuoltolaitoksen taseen vieraaseen pääomaan velaksi. Se katsotaan tällöin pääomansijoitukseksi eikä tuloksi, joten se ei ole arvonlisäverollinen. Jos liittymismaksu on siirto- ja palautuskelpoinen, palautuskelpoisuudesta ja sen ehdoista tulisi todeta asiakkaan liittymis- ja käyttösopimuksessa.

Pelkästään siirtokelpoinen liittymismaksu kirjataan tuloslaskelmaan tuotoksi, jolloin se on arvonlisäverollinen.  Etuna on, että se ei kerrytä taseen velkaa eikä siihen sisälly riskiä palautuksesta.

Uusi osuuskuntalaki (421/2013) on saattanut vaikuttaa siihen, että edellä mainituista ohjeista poiketen liittymismaksuja on kirjattu vesiosuuskunnan omaan pääomaan. Uudessa osuuskuntalaissa on muun muassa osuuskunnan jäsenosuutta koskevia muutoksia. Lakia on tulkittu niin, että liittymismaksua voitaisiin jatkossa periä myös osana osuuskunnan osuuden merkintähintaa. Ennen tämän menettelytavan käyttöönottoa osuuskunnan on kuitenkin syytä pyytää kirjanpitolautakunnalta ja verohallinnosta kannanotot liittymismaksun kirjaamisesta ja verotuksesta. Lisäksi sen käyttöönotto edellyttäisi osuuskunnan sääntöjen muuttamista, jos säännöissä on toisenlaiset määräykset liittymismaksuista.

Anneli Tiainen
lakiasiain päällikkö
Vesilaitosyhdistys 

 

Avainsanat:

Jaa sivu:

Tulosta