Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.
facebook twitter

Vesilaitosyhdistyksen uusi ilme kertoo luottamuksesta, osaamisesta ja asiantuntemuksesta

Riku Vahala, Vesilaitosyhdistyksen toimitusjohtaja, kirjoittaa blogissa yhdistyksen ilmeuudistuksesta.

 

Uudistunut ilmeemme kuvastaa Vesilaitosyhdistyksen strategiaa ja arvoja keskeisimmille kohderyhmille sopivalla tavalla. Visuaalisen ilmeen uudistamisen lähtökohdaksi määritellyssä tavoitemielikuvassa korostuu luotettavuus ja vakaus. Olemme yhteistyökykyinen asiantuntija sekä toimialan dynaaminen ja uudistuva suunnannäyttäjä.


Pisaratunnus on visuaalisen ilmeen keskeisin elementti, se kertoo veden käsittelystä, kierrosta ja vuorovaikutuksesta. Tunnuksen hallitsevin elementti on keskellä oleva puhtaan veden pisara. Siihen liittyy kaksi muuta pisaramuotoa, jotka kuvaavat luonnonvettä ja puhdistuksen kautta kiertoon palautuvaa vettä. Tunnuksen muotokieli viestii uudistumisesta, mutta luotettavuutta ja vakautta korostavalla tavalla. Logotyypin selkeä muotokieli on valittu tukemaan luotettavan asiantuntijan mielikuvaa, mutta kirjainten ja tunnuksen pyöreys tuo yhdistystunnukseen lähestyttävyyttä.

 
Uusi ilme on suunniteltu aikaa kestäväksi. Värimaailmassa korostuvat siniset ja vihreät väri. Värit eivät kuitenkaan symboloi yhdistyksen eri toimintoja tai toiminta-alueita. Kuvissa pyrimme mahdollisuuksien mukaan korostamaan ihmistä ja vuorovaikutusta. Käytämme myös vesilaitosten toimintaa kuvaavia kuvia sekä abstrakteja ja symbolisia lähikuvia, joilla voidaan viestiä mm. uudistumista, tulevaisuutta ja kestävää kehitystä. Tekstityyppimmekin vaihtuu, jatkossa käytämme Source sans -fonttiperhettä. Ilmeuudistuksen meille on suunnitellut Senior Designer Juha Pohjola, Valve Branging Oy:stä.

 
Innolla otamme uuden yhdistystunnuksen ja ilmeen käyttöön kaikessa viestinnässä lähikuukausien aikana. 


Hyvää kesää,
Riku Vahala
Vesilaitosyhdistys
toimitusjohtaja

 

Yhdistystunnuksesta on olemassa kaksi asetteluvaihtoehtoa. Ensisijainen versio on vaakamuotoinen yhdistystunnus, jossa pisaratunnus on nimen vasemmalla puolella. Tätä versiota käytetään aina kun se on mahdollista.

 

Tarvittaessa voi käyttää myös kapeaan tai neliömuotoiseen tilaan suunniteltua tunnusversiota, jossa pisaratunnus on nimen yläpuolella.

Pisaratunnusta voidaan käyttää suurikokoisena elävöittämässä viestintämateriaalia.

 

R. Vahalan kuva: Terotemedia / Tero Takalo-Eskola

Jaa sivu:

Tulosta