Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.
facebook twitter

Suomen Vesilaitosyhdistys ry:n vuosikokouksen 2024 kooste

Vesilaitosyhdistyksen vuosikokous järjestettiin 17.4.2024 Helsingissä.

Läsnä olevista edustajista ja annetuista valtakirjoista todettiin 17 varsinaisen jäsenen edustajaa äänivaltaisiksi yhdistyksen kaikista 301 jäsenestä. Käytettävissä oli 58 ääntä 622 äänestä. 

Vuosikokouksen puheenjohtajana toimi toimitusjohtaja Irina Nordman Turun Vesihuolto Oy:stä. 

Vuosikokous hyväksyi vuoden 2025 jäsenmaksukertoimeksi 1,50 (ilman alv), mikä vastaa noin 3,4 % inflaatiokorotusta jäsenmaksuihin. Sen lisäksi päätettiin Vesihuoltolaitosten kehittämisrahaston jäsenmaksun sitomisesta Vesilaitosyhdistyksen jäsenmaksukertoimeen siten, että Vesihuoltolaitosten kehittämisrahaston vuoden 2024 jäsenmaksu tulkitaan olevan jäsenmaksukertoimen 1,45 mukainen. Näin ollen Vesihuoltolaitosten kehittämisrahaston jäsenmaksut nousevat vuonna 2025 jäsenmaksukertoimella 1,50 yhdistyksen jäsenmaksuja vastaavasti noin 3,4 %.

Vesilaitosyhdistyksen hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Juha Hiltula Kemin Energia ja Vesi Oy:stä ja varapuheenjohtajaksi Elina Antila Porvoon vedestä toimikaudeksi 2024–2025. 

Kokouksen lopuksi käytiin vilkasta keskustelua, jossa mm. nostettiin esille eurooppalaisen edunvalvonnan merkitys vesihuoltolaitosten toimintaympäristön kannalta. Positiivisena esimerkkinä tuotiin Paula Lindellin aktiivinen vaikuttamistoiminta uudistetun yhdyskuntajätevesidirektiivin sisältöön. Toimitusjohtaja toi esille rajoittavana tekijänä yhdistyksen resurssien vähäisyyden verrattuna muihin pohjoismaisiin sisarjärjestöihin. Esimerkiksi Tanskan Danvassa työskentelee 33 henkilöä eli kolminkertainen määrä Vesilaitosyhdistykseen henkilökuntaan verrattuna.

Vuosikokouksen tarkistettu pöytäkirja on lähetetty sähköpostilla varsinaisille jäsenille ja yhteistoimintajäsenille.

Painettu Vesilaitosyhdistyksen Toiminta 2023 -vuosikertomus postitetaan jäsenistölle viikolla 17. 

Linkki toimintakertomuksen pdf-versioon: https://www.vvy.fi/vesilaitosyhdistys/toimintakertomus/

 

Vuosikokouksen puheenjohtajana toimi toimitusjohtaja Irina Nordman Turun Vesihuolto Oy:stä. Sihteerinä toimi apulaisjohtaja Mika Rontu Vesilaitosyhdistyksestä. 

 

Ennen vuosikokouksen alkua.

Jaa sivu:

Tulosta