Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.
facebook twitter

Etsimme nyt Suomen Vesilaitosyhdistykselle lakiasiainpäällikköä toistaiseksi voimassa olevaan työsuhteeseen

Lakiasiainpäällikkö monipuolisiin vesihuoltoalan tehtäviin 

Lakiasiainpäällikkönä olet osa yhdistyksen jäsenpalvelua, joka sisältää neuvontaa niin sähköpostilla kuin puhelimitsekin.  Tehtävää hoitava antaa neuvontaa, kommentteja ja erilaisia lausuntoja myös etäyhteyksin sekä live-tapaamisissa.  Tavoitteenasi on varmistaa vesihuoltolainsäädännön soveltaminen ja kehittäminen, mukaan lukien sopimukset ja  maksut. Lisäksi vastaat hallintoon ja talouteen liittyvistä kehityshankkeista, valmistelet liittymis- ja käyttösopimusmallien  sekä yleisten toimintaehtojen mallien muutoksia ja osallistut erilaisiin kokouksiin ja työryhmiin, joissa käsitellään  vesihuoltolainsäädäntöön liittyviä kysymyksiä ja kehitetään vesihuollon toimintaa. Osallistut myös koulutus- ja kehittämistehtäviin sekä yhdistyksen edunvalvontatyöhön kansallisella ja EU-tasolla, kuten Suomen edustajana EurEaun lainsäädäntö- ja talouskomiteassa. 

Tarjoamme mielenkiintoisen ja haasteellisen tehtäväkokonaisuuden vesihuoltoalan näköalapaikalla, joka mahdollistaa  kehittymisen alan erityisasiantuntijaksi ja vaikuttamisen konkreettisesti alan lainvalmistelutyöhön kansallisella ja  kansainvälisellä tasolla. Pääset työskentelemään asiantuntevan ja yhteisöllisen VVY:n kymmenen hengen tiimin kanssa. Työhyvinvointi on meille tärkeää ja tarjoamme hyvät henkilöstöedut sekä hybridityömahdollisuuden. Viihtyisä toimistomme sijaitsee Helsingin Itä-Pasilassa, jossa toivomme sinunkin viihtyvän. Työsuhde on toistaiseksi voimassa oleva ja toivomme aloitusta viimeistään syyskuussa 2023. 

Ketä etsimme? 

Sinulla on soveltuva ylempi korkeakoulututkinto ja vähintään viisi vuotta juridista työkokemusta. Katsomme eduksi 
aiemman kokemuksen vesihuoltoalalla työskentelystä sekä edunvalvonta- ja vaikuttamistyöstä.  

Odotamme sinulta 

• Tehtävään soveltuvaa ylempää korkeakoulututkintoa, ensisijaisesti oikeustieteiden alalta 
• Vähintään viisi vuotta juridista työkokemusta 
• Kykyä käsitellä laajoja asiakokonaisuuksia 
• Vahvoja yhteistyö- ja vuorovaikutustaitoja 
• Hyviä esiintymis- ja viestintätaitoja 
• Hyvää englannin ja ruotsin kielen taitoa 

Katsomme eduksi 

• Kokemuksen vesihuoltoalalta tai edunvalvonta- ja vaikuttamistyöstä 

Menestyt tehtävässä, mikäli olet asiakaspalveluhenkinen ja omaat ratkaisukeskeisen, mutta positiivisen asenteen.  Sinulta edellytetään lisäksi kykyä käsitellä laajoja asiakokonaisuuksia, itsenäistä työotetta sekä selkeää juridista ilmaisutaitoa. Tehtävä sisältää jonkin verran esiintymistä ja odotammekin sinulta hyviä esiintymis- ja viestintätaitoja. 

Kiinnostuitko? 

Hakua hoitaa Paragraaffi ja voit hakea tehtävään jättämällä hakemuksesi ja palkkatoiveesi hakujärjestelmään  viimeistään 23.4.2023. Arvioimme kaikki tehtävään saapuvat hakemukset ja järjestämme haastattelut sopivimpien hakijoiden kanssa etäyhteyden välityksellä jo hakuaikana. Esivalinnan perusteella valitut hakijat jatkavat  haastatteluihin VVY:n kanssa. Lisätietoja tehtävästä antaa Legal Talent Consultant Sanna Noki (050 5566 570, sanna.noki@paragraaffi.fi).  

Edistämme Paragraaffilla työelämän yhdenvertaisuutta, ja olemme sitoutuneet kaikille avoimeen, monimuotoiseen sekä syrjimättömään rekrytointiin ja työkulttuuriin. 

Vesilaitosyhdistys (VVY) on vesihuoltolaitosten toimialajärjestö, jonka jäseninä on lähes 300 vesihuoltolaitosta kattaen  noin 90 % maamme vesihuollosta. Yhteistoimintajäseninä on yli 180 alalla toimivaa yritystä ja muuta alan yhteisöä. Vesilaitosyhdistys valvoo jäsentensä etuja, palvelee asiantuntemuksellaan jäsenlaitoksiaan sekä vahvistaa osaamista  vesihuoltotoimialalla. Uuden strategian mukaisesti visiona vuoteen 2030 on Maailman toimivin vesihuolto. Lue lisää osoitteessa https://www.vvy.fi/

Hae paikkaa, linkki hakujärjestelmään:

Lakiasiainpäällikkö - Paragraaffi Oy (teamtailor.com)

 

Jaa sivu:

Tulosta